Kategoria: Pyrzyce

Wojewoda: Lipiński odwołany zgodnie z prawem

smutny Lipiński

Dziś do Starostwa Powiatowego w Pyrzycach dotarło pismo z Wydziału Nadzoru i Kontroli w sprawie skargi, jaką złożył były starosta Kazimierz Lipiński w sprawie uchwały o jego odwołaniu. Nie dopatrzono się, aby uchwała naruszała podstawy prawne.

Przypomnijmy. Lipiński, po tym jak został odwołany ze stanowiska starosty, zaskarżył uchwałę radnych w tej sprawie. W piśmie do Wydziału Nadzoru i Kontroli Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie napisał, że uchwała jest nieważna. Dlaczego? Bo rzekomo Komisja Rewizyjna nie wypracowała opinii w sprawie odwołania starosty. Przeciwnego zdania jest Ryszard Berdzik, przewodniczący Rady Powiatu, który twierdzi, że Komisja Rewizyjna wypracowała opinię, tyle że każdy z jej członków miał inne zdanie w tej kwestii.

Dziś spór ten przeciął wojewoda zachodniopomorski, przyznając rację Berdzikowi. W piśmie, jakie przesłała do starostwa szefowa Wydziału Nadzoru i Kontroli, informuje, że nie stwierdzono, aby doszło do naruszenia obowiązujących aktów prawnych.

Decyzja ta otwiera drogę do powołania nowego starosty i zarządu. Stanie się to prawdopodobnie za dwa dni, w środę, podczas zaplanowanej na ten dzień sesji Rady Powiatu.

Pat w starostwie, Lipiński wciąż p.o. starosty

12544772_1018924744840125_101954153_o

Już wszystko było dogadane w nowej koalicji PSL, PiS i Po, jaka utworzona została wśród radnych powiatowych. Podczas czwartkowej (7.01) sesji starostą miał zostać Bartłomiej Królikowski, jego zastępcą Stanisław Stępień. Wiadomo, kto miał zasiąść w zarządzie. Porozdzielane były także kluczowe stanowiska w powiecie. Ale wynik tajnego głosowania w sprawie wyboru Bartłomieja Królikowskiego nie poszedł po myśli nowej koalicji. Siedmiu radnych było za wyborem młodego polityka z Lipian i taka sama ilość głosowała przeciw.

Są zarzuty dla byłego burmistrza Marka O.

olech

Dziś do Prokuratury Apelacyjnej stawił się były burmistrz Marek O. Prokurator przedstawił mu zarzuty w związku ze śledztwem, jakie toczy się od ubiegłego roku, dotyczącym korupcji wyborczej w Pyrzycach. Chodzi o wybory samorządowe w 2014 i 2010r.
Marek O. nie przyznał się do zarzutów i odmówił składania wyjaśnień. Prokurator zastosował wobec Marka O. dozór policyjny.

Więcej o tej sprawie w piątkowym wydaniu Tygodnika Pyrzyckiego.

Oskarżony o oszustwo – wyróżniony statuetką Ludzie Ziemi Pyrzyckiej

12285853_1067427386623514_130006228_n

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, że Dariusz K. został wyróżniony statuetką NIKE – Ludzie Ziemi Pyrzyckiej. Trzy lata temu K. został wyrzucony ze szkoły. Mało tego- jak udało nam się dowiedzieć, Prokuratura Rejonowa w Pyrzycach postawiła mu 12 zarzutów w sprawie oszustwa, gdy pracował w Zespole Szkół nr 2 i PMOS. – Nie wiedziałem o tym – przyznaje starosta Kazimierz Lipiński, członek kapituły, która przyznawała wyróżnienia. – Trzeba zmienić formułę tych wyróżnień.

Oferują ekskluzywną bieliznę, przysyłają tanie, chińskie gacie

41ed3709ebcb39b434d636ec34885779

Niemal codziennie do powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta w Pyrzycach zgłaszają się młode kobiety, które padły ofiarami oszustwa organizowanego na masową skalę przez firmę T2C International. Oferuje ona ekskluzywną bieliznę damską w promocyjnej cenie, a przesyła tanie, chińskie gacie. Mało tego, z miesiąca na miesiąc oszuści naliczają dług, który rośnie w zawrotnym tempie, a gdy ktoś nie płaci, grożą wpisaniem do Krajowego Rejestru Dłużników.

Najpierw do pani Aleksandry, mieszkanki jednej z miejscowości w powiecie pyrzyckim, zadzwonił przedstawiciel handlowy firmy T2C International. Oferował ekskluzywną bieliznę najwyższej jakości w bardzo atrakcyjnej cenie promocyjnej- 19.90 złotych. Po kilku dniach przyszła przesyłka zwykłym listem. Gdy pani Aleksandra otrzymała przesyłkę, bardzo się zdziwiła. Zamiast ekskluzywnej bielizny dostała zwyczajne, tanie, chińskie gacie, które można kupić za 3 złote na rynku.

Halowy Turniej z okazji Święta Niepodległości

25

Dnia 11 listopada br. Akademia Piłkarska Sokół Pyrzyce wraz z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Pyrzycach wzorem lat ubiegłych z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowała turniej piłkarski dla dzieci z rocznika 2004 r i młodszych. Patronat nad turniejem objęła Marzena Podzińska, Burmistrz Pyrzyc. W turnieju wzięło udział dziesięć drużyn tj.: Energetyk Junior Gryfino, Soccer Przelewice, Błękitni Stargard, UKS Lipiany, Osadnik Myślibórz, Football Academy Szczecin, Vineta Wolin oraz trzy drużyny AP Sokół Pyrzyce

Uroczystego otwarcia zawodów dokonali Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska wraz z Prezesem AP Sokół Hubertem Łuszczykiem.

Podczas turnieju licznie zgromadzona na trybunach hali OSIRu publiczność mogła podziwiać pełne emocji, zaangażowania oraz zdrowej rywalizacji mecze. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy, w których drużyny rozgrywały mecze w systemie każdy z każdym. Następnie dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansowały do półfinałów, a pozostałe drużyny grały o miejsca 5-10. Pierwszą parą półfinałową były drużyny AP Sokół Pyrzyce I – Osadnik Myślibórz. Mecz po wyrównanej walce zakończył się wynikiem 0:1. Drugą parą półfinałową były drużyny Energetyk Junior Gryfino – Football Academy Szczecin. W tej parze lepsi okazali się piłkarze ze Szczecina pewnie wygrywając 0:6.

W „małym finale” doszło do ponownej konfrontacji pomiędzy drużynami AP Sokół Pyrzyce I – Energetyk Junior Gryfino, ponieważ obie drużyny rozgrywały już w tym dniu mecz w fazie grupowej, który zakończył się remisem 1:1. Warto odnotować, iż mecze pomiędzy tymi drużynami cieszyły się sporym zainteresowaniem kibiców, z uwagi na fakt, iż trenerem drużyny z Gryfina jest Łukasz Michalski, który trenował dzieci w AP Sokół Pyrzyce, a kilkoro dzieci z naszego powiatu występuje obecnie w drużynie Energetyka. Piłkarze AP Sokół Pyrzyce ulegli kolegom z Gryfina 0:1.

W finale spotkały się drużyny Football Academy Szczecin oraz Osadnik Myślibórz. Mecz zakończył się zwycięstwem drużyny ze Szczecina.

Po całodniowych zmaganiach klasyfikacja drużyn wygląda następująco:

I. Football Academy Szczecin

II. Osadnik Myślibórz

III. Energetyk Junior Gryfino

IV. AP Sokół Pyrzyce I

V. Vineta Wolin

VI. Błękitni Stargard

VII. AP Sokół Pyrzyce II

VIII. UKS Stal Lipiany

IX. AP Sokół Pyrzyce III

X. Soccer Przelewice

Jesteśmy dalecy od tzw. Punktomanii, więc dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy pamiątkowe puchary i dyplomy za udział w turnieju. Przygotowano nagrody indywidualne dla najlepszego gracza, najlepszego bramkarza oraz najlepszego strzelca. Ponadto przygotowano nagrody dla najlepszego gracza z każdej drużyny. Bardzo przyjemnie ogląda się młodych adeptów piłki nożnej. U dzieci najlepiej widać pełne zaangażowanie, chęć zdobywania bramek i radość z wygranych.

Najważniejsze to stale motywować dzieci do rozwoju piłkarskich umiejętności. Właśnie dzięki takim turniejom dzieci mają szanse porównać swoje umiejętności z rówieśnikami, ale przede wszystkim spędzić miło i aktywnie czas wolny.

Zarząd Akademii Piłkarskiej Sokół Pyrzyce bardzo dziękuje pani Burmistrz Pyrzyc Marzenie Podzińskiej za objęcie turnieju patronatem oraz aktywną pomoc w jego organizacji. Kolejne podziękowania pragniemy złożyć na ręce p.o dyrektor OSIR-u, pani Justynie Gredce za współorganizację turnieju oraz wspieranie działań AP Sokół Pyrzyce. Ponadto pragniemy podziękować sponsorom turnieju: firmie Madruk, właścicielom sklepu Źródełko oraz pani kierownik sklepu PSS Społem- tzw. „trojaki”.

Szczególne podziękowania składamy dla rodziców dzieci z Akademii Piłkarskiej Sokół Pyrzyce za przygotowanie ciast oraz miłą atmosferę panującą na trybunach oraz aktywny wkład w rozwój naszej akademii.

Już dziś pragniemy wszystkich bardzo serdecznie zaprosić na przyszłoroczny turniej z okazji Święta Niepodległości.

Uprzejmie zapraszamy również wszystkich mieszkańców na turniej mikołajkowy, który odbędzie się dnia 06 grudnia 2015 roku na hali OSIR i będzie skierowany dla dzieci z rocznika 2006 i młodszych.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej witryny internetowej: apsokolpyrzyce.futbolowo.pl

Ze sportowym pozdrowieniem
Hubert Łuszczyk
Prezes AP Sokół Pyrzyce

W przyszłym roku kolejny etap remontu murów

mury

Gmina Pyrzyce wystąpiła o kolejną datację na remont murów do Ministerstwa Kultury i Sztuki. Tym razem chodzi o kwotę aż 800 tysięcy złotych na trzeci etap remontu murów. O ile pieniądze zostaną przyznane, odnowiony będzie odcinek aż do Baszty Lodowej. Będzie to już kilkusetmetrowy, pięknie odremontowany fragment murów, który zostanie wyeksponowany jako atrakcja turystyczna.

Bezrobocie w Pyrzycach rekordowo niskie

bezrobocie pow. pyrzycki

Bezrobocie systematycznie spada. W okresie od 01.01.1999 roku mamy najniższą stopę bezrobocia, bo 19,4 %. W poprzednich latach dochodziło ono nawet do 30 % w naszym powiecie, według dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pyrzycach, pani Teresy Wrońskiej, może się ona jeszcze obniżyć. Tylko od ubiegłego roku firma Backer OBR zatrudniła w Pyrzycach dodatkowo sto osób i łącznie zatrudnia obecnie 1333 osoby.

Jeszcze w styczniu ubiegłego roku stopa bezrobocia w powiecie pyrzyckim wynosiła 28,9 procenta. Od tego czasu osób zarejestrowanych jako bezrobotne w Powiatowym Urzędzie Pracy systematycznie ubywa. We wrześniu osób bez pracy pozostawało 19,4%. Według Teresy Wrońskiej tendencja ta może się utrzymać w październiku i listopadzie i prawdopodobnie bezrobocie spadnie do 18 procent.
Spadek bezrobocia obserwowany jest obecnie w całym kraju. W Polsce odsetek ludzi pozostających bez pracy spadł już poniżej 10 procent. Co przyczyniło się do tego, że także i w Pyrzycach bezrobocie spada?

Wyniki wyborów w powiecie pyrzyckim

urna-wyborcza-001-480x300

Jak wypadli lokalni politycy?

Jeśli chodzi o lokalnych polityków najlepszy wynik osiągnął Olgierd Kustosz, który włożył bardzo dużo pracy w kampanię, zaangażował także sporo środków. Znacznie słabszy wynik wyborczy osiągnął Kazimierz Lipiński, który co prawda nie liczył się z wejściem do parlamentu, ale chciał potwierdzić, że ma mocny mandat społeczny wśród mieszkańców. Uzyskał niecałe 800 głosów. Czy to dużo? – Ja jestem zadowolony – mówi Lipiński. – Uzyskałem piąty wynik na liście PSL. Trzeba brać pod uwagę to, że wynik Ludowców w całym kraju był słaby. Natomiast w naszym powiecie łącznie zdobyliśmy 13 procent poparcia. To znacznie lepiej niż w innych regionach kraju.
O bardzo dobrym poparciu może mówić także kandydatka PiS z Pyrzyc, pani Justyna Łyjak. Choć dopiero debiutuje w polityce zdobyła tylko o kilka głosów mniej od Olgierda Kustosza. – Jesteśmy bardzo zadowoleni- mówi Jarosław Ileczko, szef PiS w powiecie. Na pewno pani Justyna będzie kandydowała w następnych wyborach. Postawiliśmy na młodość i się nie zawiedliśmy.
Blisko 1000 głosów zebrał szef PO w Pyrzycach, pan Wiktor Tołoczko. I jak na umi

arkowane zaangażowanie w kampanię i skromną ilość zaangażowanych środków, jest to także wynik niezły.
O porażce można mówić w przypadku byłego posła Samoobrony Wacława Klukowskiego, który miał wysokie drugie miejsce na liście partii KORWiN. Zaskoczenie jest tym większe, że w ostatnich protestach wyborczych, wielokrotnie występował on w mediach. Problem w tym, że pan Klukowski bardzo często zmienia barwy polityczne i to może nie podobać się wyborcom. Natomiast start z partii KORWiN, która nie jest zbyt przychylna rolnikom, może być niezrozumiały dla przeciętnego wyborcy.

30-02-PYZ

 

Apel o pomoc dla poszkodowanych w pożarze

12164496_10204074353333689_1461845963_o

Szanowni Państwo,

Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Pyrzycach

zwracają się z gorącą prośbą o pomoc i wsparcie dla 2 rodzin, które poniosły bardzo duże straty na skutek pożaru budynku mieszkalnego, do jakiego doszło w miejscowości Brzesko w dniu 9 października 2015 r.

Niezbędna jest każda pomoc finansowa, która zostanie przeznaczona na wydatki związane
z remontem mieszkania.

Wszystkich zainteresowanych, którzy pragną okazać dobre serce prosimy o dokonywanie wpłat bezpośrednio do osób poszkodowanych na rachunek w banku BPH S.A.

nr 21 1060 0076 0000 3080 0164 4691
z dopiskiem „Darowizna dla Pogorzelców”.

Wszelkich informacji o potrzebach rodzin poszkodowanych w wyniku pożaru udziela

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pyrzycach, Plac Ratuszowy 1, 74-200 Pyrzyce
pod numerem tel.: 91 5611162

Za udzieloną pomoc z góry serdecznie dziękujemy!